Polski i europejski rynek pracy są otwarte na osoby chcące zarabiać jako kierowcy tirów.

To obecnie całkiem opłacalne zajęcie. Jednak warunki i specyfika zawodu wiążą się często z koniecznością rozłąki z bliskimi i wieloma wyrzeczeniami. Czy życie kierowcy tira to łatwy kawałek chleba? Jakie są plusy i minusy tej profesji?

Praca kierowcy tira kulisy

Można powiedzieć, że wraz z decyzją o podjęciu pracy kierowcy międzynarodowego wybiera się pewien styl życia. Nie jest to z pewnością zajęcie dla każdego. Długie tygodnie w trasie, przestoje na granicy, skomplikowane procedury i szczegółowe kontrole to wszystko codzienność „pracy na tirach”.

Kierowca musi mieć przede wszystkim odpowiednie usposobienie. Osoba, która potrzebuje ciągłego kontaktu z ludźmi, może źle znosić przedłużającą się samotność. Rozmowy telefoniczne nigdy do końca nie zastąpią kontaktów twarzą w twarz, a praca tysiące kilometrów od rodzinnego domu nie dla wszystkich jest odpowiednią opcją.

Przedstawiciele większości zawodów po wykonaniu obowiązków wracają do domu, gdzie mogą się zrelaksować, odpocząć na kanapie, ugotować obiad na kolejny dzień… Kierowca tira podczas postoju na jednym z zatłoczonych parkinów do dyspozycji ma jedynie ciasną kabinę, która w trasie jest kuchnią, sypialnią, jadalnią i miejscem pracy jednocześnie. To duże wyrzeczenie i jedna z większych niedogodności dla zawodowego kierowcy.

Cierpliwość i umiejętność skupienia uwagi na drodze przez długi czas to cechy, którymi musi odznaczać się profesjonalny kierowca ciężarówki czy tira. Trasy bywają nużące, zwłaszcza nocą i poza miastami, gdy ruch na drodze jest mniejszy.

Mankamenty związane z życiem w drodze są rekompensowane dobrym wynagrodzeniem. W przypadku kierowcy tira zarobki mogą być dużą zaletą – ich wysokość zależy m.in. od długości tras i kapitału firmy.

Co jeszcze motywuje do podjęcia tej pracy? Możliwość zwiedzenia dalekich zakątków świata, do których prywatnie trudno byłoby dotrzeć. Choć często postoje odbywają się na parkingach za miastem, na których nie ma nawet łazienki, zdarza się, że kierowca, docierając na miejsce, ma dłuższy czas wolny i okazję, by skorzystać z uroków swojej destynacji.

Niewątpliwym atutem jest także wolność. Prowadzący auto ma określony cel, ale zmierzając do niego, polega tylko na sobie. W kabinie nie ma przełożonego, klientów, doradców – to daje poczucie niezależności.

Życie kierowcy tira

Praca jako kierowca tira może być niezwykle atrakcyjnym wyborem. Niektórzy odnajdą w niej wszystko, czego oczekują od życia zawodowego. Mobilność, wolność, duże możliwości na rynku pracy i wysokie zarobki to zdecydowanie zachęca. Warto jednak pamiętać, że ta profesja wymaga wielu wyrzeczeń i ma znaczący wpływ na życie osobiste zawodowych kierowców.

Napisz komentarz