Kierowca autobusu specyfika pracy

Problemów ze znalezieniem pracy raczej nie mają obecnie ani kierowcy autobusów miejskich, ani kierowcy autokarów na długich trasach. Wybór zawodowej drogi powinien być dobrze przemyślany, ponieważ obie opcje mają swoje wady i zalety. W pracy w miejskim przedsiębiorstwie niewątpliwym plusem są krótkie trasy i to, że po zakończeniu zmiany kierowca wraca do domu. Osoby prowadzące autokary turystyczne mają z kolei możliwość zwiedzenia ciekawych zakątków Polski czy Europy.

Jaka jest specyfika pracy za kółkiem? Przede wszystkim wiąże się ona z codziennym kontaktem z pasażerami, którzy nie zawsze mają pozytywne nastawienie. Udzielanie informacji, pomaganie w zapakowaniu bagażu, sprawdzanie biletów wymagają cierpliwości i dużych komunikacyjnych kompetencji. Zanim kierowca wyruszy w trasę, musi sprawdzić stan techniczny pojazdu, poziom paliwa i płynów eksploatacyjnych, sprawność świateł. Po powrocie do zajezdni również kontroluje autobus i zgłasza dyspozytorowi ewentualne usterki.

Ile zarabia kierowca autobusu?

Pensje osób, które prowadzenie pojazdów wybrały jako swój zawód, są dość zachęcające. W przypadku kierowcy autobusu zarobki oscylują wokół 3490 zł (mediana miesięcznych zarobków brutto wedle Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z lutego 2019 r.). 25% najlepiej opłacanych pracowników otrzymuje powyżej 4260 zł.

W transporcie miejskim zarobki są znacznie niższe niż w branży turystycznej. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że specyfika pracy w obu przypadkach jest skrajnie różna. Aby odpowiedzieć na pytanie: „Ile zarabia kierowca autobusu międzynarodowego?” trzeba wziąć pod uwagę m.in. długość tras i kapitał finansowy przedsiębiorstwa. Poziom wynagrodzenia w tym przypadku jest podobny do pensji wypłacanej kierowcom tira i może wynosić nawet 10 000 zł brutto miesięcznie.

To bardzo przyciągająca perspektywa. Jednak warto pamiętać, że pieniądze są adekwatne do charakteru tej pracy, trudnych warunków w trasie i poświęcenia, jakiego wymagają wyjazdy na długie okresy.

Prawo jazdy kat. D. Jak zostać kierowcą autobusu?

Podstawą dla kandydatów na stanowisko kierowcy autobusu jest posiadanie prawa jazdy kat. B. Jeśli spełniamy ten warunek i mamy 24 lata – możemy rozpocząć kurs prawa jazdy kat. D, które uprawnia do prowadzenia autobusu wraz z lekką przyczepą (do 750 kg). Osoby po 21 roku życia, jeśli chcą zdobyć uprawnienia, muszą odbyć kurs kwalifikacji wstępnej pełnej do kat. D.

Zanim kierowca wyruszy w swoją pierwszą trasę, musi odbyć także obowiązkowe szkolenie, po którym uzyska świadectwo kwalifikacji zawodowej i wpis kodu 95 do prawa jazdy. Szkolenie przygotowuje do przewozu rzeczy i osób bezpiecznie i z zachowaniem zasad prawa.

Dodatkowo od kierowców wymaga się orzeczeń: psychologicznego i lekarskiego. Pracodawcy często oczekują także oświadczenia o niekaralności, a w ogłoszeniach biur turystycznych bądź przewoźników na trasach międzynarodowych mile widziana jest znajomość języka angielskiego.

Napisz komentarz