Wymagania formalne wobec kierowców taksówek

Jeżeli rozważasz podjęcie pracy w charakterze taksówkarza, to pewnie wiesz, że niezbędne jest zdobycie licencji i założenie działalności gospodarczej. Kierowców taksówek obowiązują kasy fiskalne i terminale. Ponadto, aby starać się o angaż w korporacji taksówkarskiej, należy wykonać niezbędne badania, które dowiodą o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Oczywiście taksówkarz ma prawo jazdy kat. B., a do tego zna niezbędne przepisy BHP oraz prawo miejscowe.

Jakie cechy są pożądane u kandydatów?

  1. Stalowe nerwy
    Marudni klienci, korki, wypadki i remonty dróg, zmiana organizacji ruchu – to tylko część przeszkód, jakie w swojej pracy napotyka taksówkarz. Opanowanie pomaga przejść przez wszystkie trudne chwile.
  2. Komunikatywność i uprzejmość
    Praca taksówkarza to zajęcie o bardzo dużym natężeniu kontaktu z ludźmi. Dlatego też liczy się kultura osobista i otwartość. Pamiętaj jednak, że kierowca taksówki ma być przede wszystkim uprzejmy, a niekoniecznie gadatliwy. Nie każdy pasażer ma ochotę na prowadzenie konwersacji z praktycznie nieznajomym człowiekiem.
  3. Koncentracja, dobra pamięć i znajomość topografii miasta
    W pracy kierowcy skupienie i rozwaga mają kluczową rolę. Dzisiaj większość kierowców korzysta z technologii GPS, ale mimo wszystko, najlepszy sprzęt może zawieść.

Czy praca jako taksówkarz się opłaca?

Cóż, wiele zależy od tego, w jakim mieście chcemy świadczyć usługi przewozowe. Najlepiej zarabiają kierowcy taksówek w metropoliach, ale tutaj są też największe korki. Wynagrodzenia wydają się atrakcyjne, ale po odliczeniu wszelkich kosztów zostaje około 2-4 tysięcy złotych. Do tego trzeba mieć na uwadze, że co jakiś czas należy usprawniać pojazd, wymieniać części itp. Niektórzy spłacają kredyt za auto. A dochody nie są w każdym miesiącu takie same – najlepiej można zarobić w okresie wakacyjnym (kiedy odbywa się sporo festiwali) oraz świątecznym. Również kursy między miastami to dobry biznes, ale takie zlecenia nie trafiają się codziennie.

Niebezpieczeństwa

Jeśli mowa o tego typu pracy, to musisz mieć świadomość istnienia ryzyka zawodowego – taksówkarz jest narażony na wypadki drogowe, pracę w trudnych warunkach atmosferycznych, kontakt z nieuprzejmymi klientami, a nawet na napaść z kradzieżą.

Napisz komentarz