Dzienny czas pracy kierowcy

Praca kierowcy wymaga tego, by był on ciągle skoncentrowany i skupiony na drodze. Obowiązek bezpiecznego przetransportowania osób lub towarów narzuca więc regularny odpoczynek i przerwy w jeździe.

Gdyby jednak ktoś miał indywidualnie problem z określeniem czasu pracy kierowcy autobusu, tira i innych pojazdów, to i tak problematykę tę reguluje odpowiednie Rozporządzenie (WE) nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 r. Parlamentu Europejskiego i Rady. Należy dodać, iż dokument dotyczy przewozu dóbr (pojazdem o masie większej niż 3,5 t) i osób (pojazdem na więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą) na określonym terytorium.

Wg rozporządzenia dziennie kierowca może prowadzić pojazd do 9 godzin. Maksymalnie dwa razy w tygodniu można ten czas wydłużyć o godzinę.

Tygodniowy czas pracy kierowcy

Jeśli chodzi o tygodniowy rozkład, to czas pracy kierowcy nie może przekraczać łącznie 56 godzin, jednocześnie należy wziąć pod uwagę ustalenie, że limit jazdy przez kolejne dwa tygodnie to 90 godzin.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, iż rozporządzenie reguluje system przerw i odpoczynku. Po 4,5-godzinnej jeździe kierowca powinien mieć 45 minut na regenerację sił. Ewentualnie może to rozbić na jednostki 15 i 30-minutowe. (Rozporządzenie dodatkowo przewiduje odpowiednie okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego).

Warto jeszcze zaznaczyć, że w Polsce (oprócz wspomnianego dokumentu Parlamentu Europejskiego i Rady) reguluje się czas pracy kierowcy, ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. (ze zmianami) o czasie pracy kierowców. Dotyczy ona wybranych podmiotów, przy czym nie narusza zasad ujętych w rozporządzeniu. Wprowadza jednak m.in. regulacje dotyczące czasu pracy kierowcy w nocy (przy czym pora nocna jest definiowana inaczej niż w Kodeksie pracy).

Jak dbać o zdrowie?

Do kontroli czasu pracy kierowcy używa się urządzenia zwanego tachografem. Odbijanie w nim karty kierowcy pozwala między innymi monitorować czas podróży, liczbę przejechanych kilometrów itp.

W związku z tym, że podczas prowadzenia pojazdu kierowca przebywa w pozycji siedzącej, dobrze by wprowadził do swojego grafiku ćwiczenia podtrzymujące kondycję fizyczną. W zależności od miejsca i długości przerwy może np. skorzystać z pobliskiej pływalni, potrenować biegi itp.

Ważne jest także, by zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, regularne odżywianie. Najczęściej kierowców kuszą bary szybkiej obsługi, w których dania nie wpływają pozytywnie na organizm. By się przed tym ustrzec warto przed podróżą zorganizować sobie (oczywiście w miarę możliwości) własne, zdrowe posiłki.

Jedną z bardzo istotnych kwestii w pracy kierowcy jest wysypianie się. Odpowiednio uregulowany sen wpływa na przytomność umysłu i koncentrację, które są niezbędne podczas wielogodzinnego prowadzenia pojazdu.

Napisz komentarz