Jak zostać kierowcą autobusu?
Osoby zainteresowane podjęciem pracy w charakterze kierowcy autobusu, muszą wiedzieć, że niezbędne jest odbycie specjalistycznego kursu oraz przejście badań psychofizycznych. Do wymogów zalicza się też okazanie zaświadczenia o niekaralności.
Kandydat powinien znać zasady ruchu drogowego, a także wiedzieć np. jak zapanować nad pojazdem, gdy wpadnie w poślizg. Kurs przygotowuje przyszłych kierowców również do radzenia sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
Zdarza się, że na kurs prawa jazdy kategorii D. można zostać skierowanym przez Powiatowy Urząd Pracy. To naturalne, gdyż w wielu polskich miastach odnotowuje się poważne braki kadrowe wśród kierowców.
Kwalifikacje to jedno, a kolejnym zmartwieniem bywa kwestia doświadczenia zawodowego. Warto rozpocząć od kierowania busami lub pojazdami samochodowymi, które nie przewożą pasażerów.
Autobusy miejskie, dalekobieżne czy turystyczne?
Mediana płac kierowcy autobusu miejskiego wynosi 4600 złotych brutto. Większość pracowników stanowią mężczyźni, choć na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wiele się w tej kwestii zmieniło. Czy to ciekawe zajęcie? Z pewnością odnajdą się tutaj osoby odporne na stres, komunikatywne i opanowane. Kierowca autobusu dalekobieżnego musi liczyć się z tym, że na trasie mogą się wydarzyć różne rzeczy – wypadek czy remont drogi może znacząco opóźnić zakończenie pracy.
Pod względem rozłąki z rodziną najgorzej mają kierowcy autokarów turystycznych, którzy wyruszają w międzynarodowe trasy. Zaletą tego typu pracy są wyższe zarobki (nawet do 10 000 zł brutto) i możliwość zwiedzania ciekawych miejsc. Z drugiej strony od takiego kierowcy więcej się wymaga – najlepiej, by znał chociaż w stopniu podstawowym języki obce, a przy tym miał pojęcie o mechanice obsługiwanego pojazdu. Jeśli autokar ulegnie awarii na długiej, zagranicznej trasie, to czas oczekiwania na mechanika może być długi.
Własna działalność gospodarcza
Masz uprawnienia do kierowania autobusami, ale lokalne oferty pracy nie wydają Ci się zbyt interesujące? Możesz pomyśleć o prywatnym przewozie osób, współpracy z biurem podróży czy międzynarodowym transporcie drogowym. Z pewnością będzie to wymagało uzyskania dodatkowych licencji wydanych przez odpowiednie instytucje, a także zakupu floty pojazdów.