Pracy dla taksówkarzy nie brakuje. Wiele osób nie traktuje przewozów osób jako głównego źródła dochodów, a jedynie jako dorywcze zajęcie. Czy praca na taksówce każdemu się opłaci? Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu? Odpowiedzi na tego typu pytania znajdą się w dalszej części tego artykułu.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać taksówkarzem?
O pracę na taksówce mogą starać się osoby, które ukończyły 21 lat i mają prawo jazdy kategorii B. Wymagane jest też odbycie szkolenia z obszaru transportu drogowego. Z tej powinności zwolnieni są jedynie ci taksówkarze, którzy są w stanie udokumentować, że w ciągu minimum 5 lat pracowali w zawodzie kierowcy.
Aby zostać taksówkarzem, niezbędne jest też zdobycie płatnej licencji. W tym celu należy zapisać się na kurs. W czasie szkolenia można poznać prawo pracy, BHP, topografie miasta, a także miejscowe prawo. By uzyskać prawo do wykonywania zawodu taksówkarza, należy też zdobyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych.
O pracy taksówkarza mogą zapomnieć kierowcy, którzy byli prawomocnie skazani za umyślne przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, a także przeciw bezpieczeństwu w komunikacji.
Wydatki i zarobki
Czy taksówkarz jest w stanie wiele zarobić? To już zależy od wielu czynników, takich jak przynależność do danej korporacji, miasto, w którym mieszka taksówkarz, a także ilość godzin pracy. Niektórzy pracują nawet po kilkanaście godzin na dobę lub decydują się na przewozy w weekendy, noce lub w święta, byle tylko lepiej zarobić.
Zarobki taksówkarzy bywają mocno zróżnicowane i mimo że zdarzają się gorące okresy, to należy pamiętać o tym, iż w tej profesji trzeba mieć na uwadze spore koszty prowadzenia działalności. W Polsce niestety rzadko praktykuje się przekazywanie napiwków kierowcom taksówek.
Komu opłaca się pracować jako taksówkarz?
Zapewne rencistom oraz emerytom, którzy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne. W ten sposób można tłumaczyć fakt, że wielu przedstawicieli tego zawodu to emerytowani policjanci. Dorabianie na taksówce praktykują również osoby zatrudnione w oparciu o różnego typu umowy oraz rolnicy objęci ubezpieczeniem w KRUS-ie.
Poza ubezpieczeniem taksówkarze opłacają tzw. bazę (opłata na rzecz korporacji). Do tego trzeba wziąć pod uwagę amortyzację auta, ubezpieczenie OC, podatek oraz koszty paliwa.