Jak zostać kierowcą zawodowym?
Podstawowe wymagania kierowcy zawodowego to prawo jazdy kategorii B. Posiadając ten dokument, można ubiegać się o kolejne uprawnienia (stopnie prawa jazdy) i poszerzać swoje możliwości.
Przy zarobkowym przewozie, czy to samochodem ciężarowym czy autobusem konieczne jest spełnienie dodatkowych wymogów, uzależnionych od wieku kandydata i kategorii prawa jazdy. Syntetycznie zebrane dane na ten temat znajdują się na stronie polskiego rządu. Źródło podaje, że jako kierowcę można zatrudnić osobę z odpowiednimi badaniami lekarskimi i psychologicznymi, będącą po szkoleniu okresowym, posiadającą kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną, która ukończyła:
- 18 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego samochód, dla którego trzeba posiadać prawo jazdy kategorii:
- C1 lub C1+E, o ile uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną
- C lub C+E, o ile uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną
- 21 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego samochód, dla którego wymagane jest prawo jazdy kategorii:
- C lub C+E, o ile uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną
- D lub D+E, o ile uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną
- D1 lub D1+E, o ile wykonuje przewóz na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną
- 23 lata – w przypadku kierowcy prowadzącego samochód , dla którego wymagane jest prawo jazdy kategorii D lub D+E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną.
Kategorie prawa jazdy ‒ możliwości
Zastanawiając się nad tym, jak zostać kierowcą zawodowym, warto zorientować się również w możliwościach przyszłego zatrudnienia.
Prawo jazdy kategorii B daje podstawy, by ubiegać się np. o zawód taksówkarza (jednak należy również wziąć pod uwagę obostrzenia dotyczące konkretnie tego zajęcia ‒ wyrabiania licencji itp.).
Innym zawodem, związanym z przewozem jest praca kierowcy autobusu. W zależności od wielkości autobusu (a w związku z tym liczbą przewożonych osób) potrzebny będzie dokument kat. D lub D1. Tutaj też duże znaczenie ma wiek, ponieważ w przedziale między 21 a 23 rokiem życia trasy, na których kierowca może prowadzić pojazd, powinny obejmować linie regularne, do 50 km.
Dla osoby zainteresowanej kierowaniem tirem konieczne będzie z kolei posiadanie uprawnień typu C i C1.
Dobry kierowca: cechy
Czym cechuje się kierowca doskonały? Można wyróżnić zestaw kompetencji niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Niezawodny wzrok ‒ umiejętność rozróżniania kolorów i oceniania odległości pozwoli bezpiecznie poruszać się po miejskich, krajowych i międzynarodowych drogach. Oczywiście konieczna jest także znajomość przepisów i mechaniki prowadzonych pojazdów.
Dobry kierowca powinien umieć skoncentrować się na trasie szybko, ale i racjonalnie reagować na zdarzenia drogowe. Często przydatna też może okazać się znajomość języka obcego.