Instruktorzy nauki jazdy zatrudnieni w prywatnych ośrodkach szkolenia kierowców powinni wytrenować kursantów w zakresie manewrów, a także doskonalić ich technikę jazdy tak, aby czuli się pewnie, przystępując do egzaminu państwowego.
Jakie wymagania formalne należy spełnić, aby zostać instruktorem nauki jazdy?
- Obecnie nie ma wymagań dotyczących wykształcenia. Nawet osoby po podstawówce mają szanse na zdobycie uprawnień do wykonywania tej profesji. Od 2013 roku zawód instruktora jest zaliczany do zawodów deregulowanych, a tym samym zniknął obowiązek posiadania minimum średniego wykształcenia.
- Niezbędne są oczywiście uprawnienia do kierowania pojazdem. Instruktor musi posiadać prawo jazdy danej kategorii od minimum 2 lat (do 2013 roku były to 3 lata).
- Doskonała znajomość prawa drogowego jest nieodzowna.
- Aby zostać instruktorem nauki jazdy, należy odbyć specjalistyczny kurs, zwieńczony egzaminem państwowym. Dzięki temu można uzyskać wpis do ewidencji instruktorów.
- Inne wymogi to odbycie badań lekarskich (niezbędny jest dobry stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego).
- Niekaralność.
Cechy personalne
Oczywiście poza umiejętnościami technicznymi, bardzo dużą wagę ma usposobienie. Oferty pracy dla instruktorów nauki jazdy powinny trafiać do osób, które są odpowiedzialne, punktualne, cierpliwie i kontaktowe.
Trzeba mieć na uwadze, że podczas doskonalenia praktycznych umiejętności przez kursantów, to instruktor ponosi odpowiedzialność w przypadku wypadku drogowego czy kolizji. W końcu uczestnicy kursu przemieszczają się samochodem wyposażonym w dodatkowe pedały (hamulec i sprzęgło), by instruktor mógł szybko zareagować, np. zapobiegając stłuczce.
Wynagrodzenie i perspektywy rozwoju
Poziom płac instruktorów jest zróżnicowany w zależności od regionu kraju. Najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w województwie mazowieckim (ponad 2,500 złotych netto), a szczególnie w Warszawie (2,700 zł). Wynagrodzenia na nie najgorszym poziomie otrzymują instruktorzy z Gdyni (2,600 zł) oraz ze Szczecina (2,300 zł). W niewielkich miastach, płace instruktorów czasem oscylują w granicach najniższej krajowej, ale warto mieć na uwadze, że dla wielu osób jest to zajęcie dodatkowe. Wśród takich pracowników nie są rzadkością, chociażby emerytowani policjanci. Pamiętajmy, że instruktor może też założyć własną działalność gospodarczą.