Aby zostać zawodowym kierowcą, nie wystarczy prawo jazdy i odpowiednie uprawnienia. Liczą się również cechy psychofizyczne. Na dłuższych dystansach powinny pracować jedynie osoby, które cieszą się dobrym stanem zdrowia. Choć to nie zawsze jest takie oczywiste, gdyż wielu z nich męczy siedzący tryb życia, nieregularność pór snu czy jedzenia. Poza tym, jeśli mowa o dobrym kierowcy, to ogromne znaczenie ma charakter.
Chcesz aplikować na oferty pracy dla kierowców? Sprawdź, jakie cechy osobowości wyróżniają zawodowców:
- Skupienie
Koncentracja to podstawa bezpiecznej jazdy. Podzielność uwagi to dawno obalony mit, a dobry kierowca unika czynności, które prowadzą do rozproszenia, takich jak np. pisanie SMS-ów czy przeglądanie telefonu. W pracy za kółkiem znakomicie radzą sobie osoby, które mają świetny refleks.
- Odpowiedzialność
Pracownik musi być świadomy tego, że odpowiada za stan przewożonego towaru, a często też za życie innych ludzi, w tym pasażerów swojego auta oraz innych uczestników ruchu drogowego. Rozsądne podejście sprawia, że kierowca stawia się w miejscu pracy wypoczęty, nie próbuje dotrzeć szybciej na miejsce kosztem łamania przepisów. Odpowiedzialność przejawia się też w cierpliwości oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi.
- Pewność siebie i opanowanie
Doświadczony kierowca jest precyzyjny i pewny siebie, a przy tym w trudnych chwilach potrafi powstrzymać się od paniki (osoby o cholerycznym temperamencie nie zawsze sprawdzają się za kółkiem). Przeciwieństwem takiej postawy jest brawura, która prowadzi do wielu wypadków drogowych.
- Kultura
Uprzejmość na drodze, zarówno w stosunku do innych kierowców, jak i pieszych, powinna być czymś naturalnym.
- Chęć nauki
Przepisy drogowe zmieniają się co jakiś czas. Podobnie jak trasy przejazdu oraz technologie dedykowane branży logistycznej. Nowoczesny kierowca jest elastyczny i nastawiony na rozwój.